Ege Turu (2016)

Bu yıl 2 haftalık tatilimizde arabamızla Ege turu yapmaya karar verip gezilecek yerleri önceden araştırdık ve rotamızı belirledik. Planımıza göre Pamukkale’den gezmeye başlayıp Marmaris’le devam edecek, kuzeye doğru devam edip Çanakkale’ye vararak 2 haftayı tamamlayacaktık. Yola çıkmadan önce sadece Denizli’deki oteli ayarladık, diğer kalacağımız yerleri duruma göre ayarlamaya karar verdik. Tatil sezonu henüz başlamadığından, kalacak yerleri 1-2 gün öncesinde ya da o gün içinde ayarladık ve herhangi bir sorun da yaşamadık. Gün gün gezi notlarıma aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

1. ve 2. gün – Pamukkale, Denizli

3. gün – Marmaris, Muğla

4. ve 5. gün – Datça, Muğla

6. gün – Bodrum, Muğla

7. gün – Didim, Aydın

8. gün – Kuşadası, Aydın

9. gün – Selçuk, İzmir

10. gün – Alaçatı, Çeşme, İzmir

11. gün – İzmir

12. gün – Foça, İzmir

13. gün – Ayvalık, Balıkesir

14. gün – Kazdağları, Balıkesir

15. ve 16. gün – Çanakkale

Ege turu
Ege turu

Kuşadası, Selçuk, Efes, Şirince, Çeşme, Foça ve Ayvalık’ı üniversitede öğrenciyken gezmiştim ve hepsine de hayran kalmıştım. Aradan geçen yıllar sonrasında nasıl değiştiklerini merak ediyordum. Şirince ve Ayvalık dışındakilerde pek fazla değişiklik görmedim. Ama, şiddetli yağmurdan dolayı Şirince’yi gezemesek de arabadan gördüğüm kadarıyla çok daha bakımlı ve turistik hâle gelmiş. Sanırım bunda, özellikle 12 Aralık 2012 tarihinde yabancı turistleri de kendine çekmesinin etkisi olmuş. Ayvalık’ta ise Şeytan Sofrası’na yapılmış olan kafe-restorana üzüldüm açıkçası, önceki bozulmamış hâli çok daha güzeldi. Burası da Şirince gibi daha turistik hâle gelmiş ve kalabalıklaşmış. Maalesef bu da fiyatlara yansımış.

Genel olarak gezimizden bahsedecek olursam; Mayıs sonu, Haziran başı Ege Bölgesi’ni gezmek gayet güzel bir zamandı. Denize giremedik pek ama, hava ne aşırı sıcak oldu, ne de soğuk. Gezimizde en hayran kaldığım yerler Marmaris’e giderken seyir teraslarından görünen muhteşem doğa manzaraları, Datça’nın sakinliği, Alaçatı ve Cunda’nın şirin sokakları, Kazdağları’nın yemyeşil doğası oldu.

Bebekle gezmekten bahsedecek olursam; bu tatilimizde 3000 km’den fazla yolculuk yaptık arabamızla. Çok şükür ki olumsuz bir şey olmadı ve tatilimiz gayet keyifli geçti. 1 yaşını yeni geçmiş kızımız daha yeni yeni yürümeye başladığından kanguru bizim için hayat kurtarıcı oldu, kimi yerlerde de bebek arabasını kullandık.

Sonuç olarak, Ege turu yapmak hem doğal güzellikleri açısından, hem deniz tatili açısından hem de kültür turizmi açısından harika bir seçenek. Bizim fırsatımız olmadı ama bu geziye bir de tekne turu ekleyebilseydik harika olurdu 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir