Mafra

30.05.2020 – Cumartesi

Bu hafta sonu yine açık havada yürüyüş yapabileceğimiz, çocuklarla gezebileceğimiz bir yer düşünürken Portekizli arkadaşların tavsiyesiyle Mafra’ya gitmeye karar verdik.

Lizbon’dan Mafra’ya varmak 40 dakika kadar sürüyor. Mafra Ulusal Sarayı (Palácio Nacional de Mafra) buraya gelindiğinde görülmesi gereken yerlerin başında yer alan, oldukça büyük bir saray. Biz içini gezmedik ama dışından bile çok etkileyici bir mimarisi vardı.

Sonra sarayın hemen arka tarafında yer alan Cerco Bahçesi’ne (Jardim do Cerco) geçtik. Bu bahçenin düzenlemesi, çiçekleri çok hoşuma gitti. Burada küçük çaplı bir piknik yapıp biraz vakit geçirdikten sonra Mafra Ulusal Koruma Alanı’na (Tapada Nacional de Mafra) gittik.

Mafra Ulusal Koruma Alanı 1700’lü yıllarda avlanma yeri olarak kurulmuş. Günümüzde yürüyüş, koşu, bisiklet sürme gibi aktiviteler yapılabiliyor. Yürüyüş için zorluklarına ve uzunluklarına göre belirlenmiş Mavi, Yeşil, Kırmızı ve Sarı renkli parkurlar var. En kısa olanı 4.5 km’lik Mavi Yürüyüş Parkuru, ücreti 4 Euro. Bileti sadece sitesinden online alınabiliyor. Biz de bu parkuru takip edip orman havası almış olduk. Üstelik bir de geyik gördük ki çocuklar için çok ilgi çekici oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir