Samsun

Bu yıl tatilimizde Doğu Karadeniz turu yapmaya karar vermiştik ve Samsun ile başlangıcı yaptık. 24 Haziran Cumartesi günü sabah 9:30’da yola çıktık. İstanbul’dan molalarla birlikte 9-10 saatte alabileceğimiz yolu, bayram trafiği ve yol çalışmaları sebebiyle 14 saatte alabildik maalesef. Samsun adının Yunanca “Amisos” kelimesinden geldiği rivayet ediliyor. Büyükşehir statüsünde olan Samsun, Orta Karadeniz bölgesinde yer alıyor.

25.06.2017

Pazar günü otelde (Grand De Luxe Amisos Otel-178 TL) kahvaltımızı yaptıktan sonra sahile gidip (odamızdan da görünen) SAMSUN heykeliyle fotoğraflar çektik. Sonra da Amisos Tepesi‘ne ve Onur Anıtı‘nın bulunduğu Atatürk Parkı’na gittik.

Samsun
Samsun

2 tane tümülüsün bulunduğu Amisos Tepesi’ne de bir Samsun yazısı yerleştirilmiş.

Amisos Tepesi
Amisos Tepesi
Amisos Tepesi
Amisos Tepesi
Amisos Tepesi
Amisos Tepesi
Amisos Tepesi
Amisos Tepesi

Tepeden manzara çok güzel ve Batı Park buradan görülebiliyor. Ayrıca buraya Batı Park’tan teleferikle de ulaşılabiliyormuş.

Amisos Tepesi'nden Batı Park
Amisos Tepesi’nden Batı Park
Amisos Tepesi
Amisos Tepesi
Amisos Tepesi
Amisos Tepesi

Kızımız uyuduğu için biz pek kalamadık ama burada bir de kafe-restoran bulunuyor. Restoranın içini görmemiş olsam da dışarısı gayet bakımlı ve temiz görünüyordu.

Amisos Tepesi
Amisos Tepesi

Samsun’a gelindiğinde görülmesi gereken yerler listesinde Bandırma Vapuru, Gazi Müzesi, Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi ilk sıralarda yer alsa da hem Pazar günü olduğu için, hem de bayram olduğu için hepsi kapalıdır diye biz şimdilik listemize ekleyemedik. Samsun’un simgesi haline gelmiş olan Onur Anıtı’a gidebildik. Heykelin alt kısmında “Vatanda Milli Mücadeleye başlamak için Gazi, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıktı” ve “Bu heykel, Samsun Vilayeti halkı tarafından 29 Birinci Teşrin 1931 tarihinde dikildi” yazıları yer alıyor. Etrafına çiçeklerle Türk Bayrağı motifleri yapılmış. Park oldukça yeşil ve temiz, beyaz çiçekleriyle manolya ağaçları dikkat çekiyor.

Onur Anıtı
Onur Anıtı
Atatürk Parkı
Atatürk Parkı

Atatürk Parkı’nın hemen yanında yer alan mimarisiyle dikkat çeken Bölge İdare Mahkemesi’nin de fotoğrafının çekmeden duramadım tabi.

Samsun Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığı
Samsun Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığı

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde bulunan Şahinkaya Kanyonu‘nu da görmeyi istiyordum ama bu ziyaretimiz bayramın ilk gününe denk geldiği için tekne turlarının olup olmadığından emin olamayıp burayı başka bir sefere bırakmış olduk. Samsun’da görülebilecek bir diğer yer ise Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, fakat biz şimdilik burayı da görmeden Samsun’a veda etmiş olduk. Samsun, bu kısa gezimizle aklımda temiz, bakımlı, düzenli, gökdelenlerin henüz ele geçirmediği, yeşil bir şehir olarak kalacak 🙂

Ordu Gezi Notlarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir