Lizbon Park ve Bahçeleri

Bu yıl corona virüs salgını bir türlü bitmek tükenmek bilmediği için kapalı alanlardan uzak durup her fırsatta kendimizi Lizbon’un yemyeşil parklarına bahçelerine attık. Tabi çocuklu olmanın da buna katkısı büyük 🙂 Ne zaman canları sıkılsa kendimizi bi yeşilliğe atıp piknik yapmaya çalışıyoruz. Böylece istedikleri gibi hoplayıp zıplayıp koşup eğlenmiş oluyorlar 🙂

10.06.2020 – Barış Parkı (Parques da Paz)

Almada bölgesinde yer alan Barış Parkı oldukça büyük bir alana kurulmuş. İçinde yemyeşil ağaçlar, büyük bir göl, José Aurélio tarafından yapılmış Barış Anıtı (Monumento à Paz) yer alıyor. Gölde ördekler yüzüyor ve çocukların en sevdiği kısım genelde gölün, hayvanların olduğu kısım oluyor.

20.06.2020 – Cascais Marechal Carmona Parkı

Noel zamanında çocuklarımıza eğlence olsun diye Cascais Marechal Carmona Park’ta düzenlenen bir etkinliğe katılmıştık. Bu parka bu kez de arkdaşlarımızla piknik yapmaya gittik. Parkın içinde oldukça yaşlı ağaçlar ve yapay bir göl bulunuyor. Ördekler, su kaplumbağaları olunca çocuklarımız burayı çok sevdi. Parkın diğer ucunda görünen Condes de Castro Guimarães Müzesi eskiden otel olarak kullanılıyormuş ve çok güzel bir binası var. Parktaki büyük ağaçlar ve tahta masalar olması piknik için ideal olmuş 🙂

31.07.2020 – Montes Claros Bahçesi (Jardim dos Montes Claros)

Montes Claros’a ilk olarak arkadaşlarımızla pikniğe gittik. Aslında başka bir piknik alanına gitmekti niyetimiz ama pandemi sebebiyle burdaki piknik alanlarının çoğu gibi orası da kapalıydı, biz de yolumuzu buraya çevirdik. Burada piknik yapmak için masalar falan yok, ancak örtüleri serip oturabileceğiniz güzel çimleri var. Yapay bir göl var ve göldeki ördekler, su kaplumbağaları, kuğular çocukların ilgi odağı. Gölün sonuna varıp, ağaçların arasına girdiğinizde 25 Nisan Köprüsü ve Cristo Rei Heykeli’ni ve Lizbon manzarasını seyredebiliyorsunuz. Burada çeşitli etkinliklerin de düzenlendiği bir restoran/kafeterya bulunuyor.

26.09.2020 – Montes Claros Bahçesi (Jardim dos Montes Claros)

Çocuklarla nereye gitsek diye düşünürken bir kez daha Montes Claros’a gelmeyi tercih ettik. Bu kez gidişimizde buradaki seyir terasını ve bu seyir terasından Pena Sarayı’nın bile göründüğünü keşfettim 🙂

03.10.2020 – Monteiro-Mor Botanik Parkı (Parque Botânico do Monteiro-Mor)

Bu botanik bahçesinin giriş ücreti 3 Euro’ydu. Burası ilk olarak 18. yüzyılın ikinci yarısında Domingos Vandelli tarafından kurulmuş, ki içinde oldukça yaşlı birçok ağaç görebiliyorsunuz. 1975 yılında devlet tarafından satın alınmış ve asıl özellikleri (bahçe, gül bahçesi, meyve bahçesi, çayırlık, çam koruları ve sebze bahçesi) korunarak restorasyon ve düzenleme çalışmaları yapılmış. İçinde çok çeşitli bitkilerden başka birçok havuz ve heykel de dikkati çekiyor.

04.10.2020 – Jamor Kent Parkı (Parque Urbano do Jamor)

Jamor Park, 1944’te Jamor Ulusal Spor Merkezi olarak açılmış. İçinde çok çeşitli spor alanlarının yanısıra kent parkı ve orman da yer alıyor. Kent parkında yaklaşık 1 km’lik yürüyüş/koşu yolu bulunuyor. Piknik için yine masalar olmasa da örtüleri serip oturulabilecek büyükçe bir çimen alan bulunuyor. Bu alanın hemen arkasında da küçük bir kafeterya yer alıyor.

10.10.2020 – Yıldız Bahçesi (Jardim da Estrela)

Yıldız Bahçesi, Lizbon merkezinde Estrela bölgesinde yer alıyor. Bahçenin bir girişinde Yıldız Bazilikası (Basílica da Estrela), bir diğer girişinde de Pedro Álvares Cabral Heykeli bulunuyor. Bu bahçe de yine oldukça geniş bir alana kurulmuş, içinde oldukça çeşitli bitkiler, 3 göl ve birçok heykel bulunuyor. Bu parka asıl gelme sebebim ise sonbaharda pembe pembe çiçekler açıp ilkbahardaymışız hissi veren floş ağacı (maymun çıkmaz ağacı) ve demirden yapılmış yeşil renkli ferforje çardaktı. İkisi de parka nasıl bir güzellik katıyor gidip kendi gözlerinizle görmeniz lazım 🙂 Bahçedeki havuzlardan birinin yanında büyükçe bir kafeterya da bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir